سیگار کشیدن نوجوانان یک مشکل جدی سلامتی است که می تواند عواقب طولانی مدت داشته باشد.

دود سیگار حاوی بیش از 7000 ماده شیمیایی است که بسیاری از آنها سمی و سرطان زا هستند. سیگار کشیدن در دوران نوجوانی می تواند به سرعت منجر به وابستگی به نیکوتین شود و خطر ابتلا به بیماری های جدی را افزایش دهد.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سال 2021، حدود 200 میلیون نوجوان در سنین 13 تا 15 سال سیگار می کشیدند. این رقم در ایران حدود 3 درصد است.

دلایل سیگار کشیدن نوجوانان

دلایل مختلفی وجود دارد که نوجوانان ممکن است شروع به سیگار کشیدن کنند. برخی از دلایل رایج عبارتند از:

 • فشار همسالان: نوجوانان اغلب تحت فشار قرار می گیرند تا با دوستان خود همرنگ باشند. اگر دوستان آنها سیگار می کشند، نوجوان ممکن است احساس کند که باید برای پذیرفته شدن، او نیز سیگار بکشد.
 • تقلید از والدین یا اطرافیان: نوجوان اغلب از والدین یا افراد مهم زندگی خود تقلید می‌کند. اگر والدین یا افراد نزدیک به نوجوان سیگاری باشند، احتمال اینکه او نیز به سیگار کشیدن روی بیاورد، بیشتر است.
 • تبلیغات دخانیات: تبلیغات دخانیات اغلب نوجوانان را به عنوان بازار هدف قرار می دهند. این تبلیغات ممکن است سیگار کشیدن را به عنوان یک فعالیت جذاب و هیجان انگیز نشان دهند.
 • کنجکاوی: برخی از نوجوانان به دلیل کنجکاوی و امتحان کردن چیزهای جدید، به سمت سیگار کشیدن کشیده می‌شوند.
 • استرس و اضطراب: برخی از نوجوانان ممکن است از سیگار کشیدن برای مقابله با استرس یا اضطراب استفاده کنند. نیکوتین موجود در سیگار می تواند باعث تحریک مغز و ایجاد احساس آرامش موقتی شود.
 • کمبود اعتماد به نفس: برخی از نوجوانان ممکن است از سیگار برای احساس بالغ تر و جذاب تر بودن استفاده کنند.

علاوه بر این ها، عوامل دیگری مانند عوامل اجتماعی و اقتصادی نیز می‌توانند در گرایش نوجوان به سیگار کشیدن نقش داشته باشند. به عنوان مثال، نوجوانانی که در مناطق فقیرنشین زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض خطر سیگار کشیدن قرار دارند.

سیگار کشیدن نوجوانان

دکتر سميه عابدينی متخصص روانشناسی کودک – نوجوان

عواقب سیگار کشیدن در نوجوانان

سیگار کشیدن در نوجوان می تواند عواقب طولانی مدت بر سلامت جسمی و روانی آنها داشته باشد. برخی از عواقب رایج عبارتند از:

 • بیماری های قلبی: سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی مانند حمله قلبی و سکته مغزی را در نوجوان افزایش می دهد.
 • سرطان ریه: سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان ریه را در نوجوان به طور قابل توجهی افزایش می دهد.
 • سکته مغزی: سیگار کشیدن خطر ابتلا به سکته مغزی را در نوجوانان افزایش می دهد.
 • دیابت: سیگار کشیدن خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در نوجوان افزایش می دهد.
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD): سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) را در نوجوانان افزایش می دهد.
 • مشکلات روانی: سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به مشکلات روانی مانند اضطراب، افسردگی، و اختلالات خوردن را در نوجوان افزایش دهد.

راه های پیشگیری و مدیریت

مهم است که والدین و معلمان در مورد خطرات سیگار کشیدن در نوجوانان آگاه باشند و اقدامات لازم را برای پیشگیری از آن انجام دهند. برخی از راه های پیشگیری از سیگار کشیدن در نوجوان عبارتند از:

 • با نوجوان در مورد خطرات سیگار کشیدن صحبت کنید. به آنها توضیح دهید که سیگار کشیدن می تواند عواقب جدی بر سلامت آنها داشته باشد.
 • به نوجوانان کمک کنید تا مهارت های مقابله ای سالم را توسعه دهند. به آنها کمک کنید تا یاد بگیرند که چگونه با استرس و اضطراب به روش های سالم مقابله کنند.
 • به نوجوانان کمک کنید تا دوستانی پیدا کنند که سیگار نمی کشند. نوجوانان بیشتر احتمال دارد از سیگار کشیدن خودداری کنند اگر دوستان آنها نیز سیگار نکشند.
 • در مورد قوانین ضدسیگار در مدرسه و جامعه آگاه باشید و از آنها حمایت کنید. قوانین ضدسیگار می توانند به کاهش دسترسی نوجوانان به سیگار کمک کنند.

اگر نگران هستید که فرزند شما ممکن است سیگار بکشد، با پزشک یا یک متخصص روانشناسی نوجوان صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا در مورد خطرات سیگار کشیدن و نحوه صحبت با فرزند خود در مورد این موضوع اطلاعات کسب کنید.

برای پیشگیری از سیگار کشیدن در نوجوان، والدین و سایر بزرگسالان باید نقش مهمی ایفا کنند. والدین باید با نوجوانان خود در مورد خطرات سیگار کشیدن صحبت کنند و از آنها حمایت کنند. همچنین، باید از الگوهای رفتاری خود دقت کنند تا نوجوان را به سمت سیگار کشیدن سوق ندهند.

در مدارس نیز باید برنامه‌های آموزشی برای آموزش نوجوانان در مورد خطرات سیگار کشیدن برگزار شود. همچنین، باید تلاش شود تا دسترسی نوجوانان به سیگار محدود شود.

 

 

بیشتر بخوانید :

میل به گوشه گیری و انزوا در نوجوانان

ازپوشک گرفتن در کودکان

اختلال وسواس جبری – عملی در کودکان

اختلال نقص توجه و بیش فعالی در کودکان

جدا کردن جای خواب کودک

فوبیای مدرسه

افت تحصیلی در نوجوان

لجبازی در کودکان

پرخاشگری در کودکان

ناخن جویدن در کودکان

 

 

کلمات مرتبط :

کلینیک روانشناسی در بلوار اندرزگو – دکتر روانشناس در نیاوران – کلینیک روانشناسی در فرمانیه – متخصص روانشناسی در فرشته – دکتر روانشناس در جردن – متخصص رواشناسی در منطقه یک – روانشناس کودک و نوجوان در قیطریه – مرکز روانشناسی کودکان در فرمانیه – دکتر روانشناس در منطقه یک تهران – متخصص روانشناسی در ازگل – کلینیک روانشناسی در تجریش – روانشناس کودک در تجریش – کلینیک روانشناسی و مشاوره در سوهانک – متخصص روانشناسی در پل رومی – دکتر روانشناس در نیاوران – مرکز روانشناسی در شریعتی – متخصص روانشناسی در آجودانیه

keyboard_arrow_up