ناخن جویدن در کودکان که با نام اونیکوفاژی نیز شناخته می شود، عادت رایجی است که بسیاری از کودکان درگیر آن می شوند ، این رفتار می تواند باعث نگرانی والدین و مراقبان شود، زیرا ممکن است علل و پیامدهای بالقوه مختلفی داشته باشد.

دلایل ناخن جویدن در کودکان

جویدن ناخن در کودکان می تواند ناشی از ترکیبی از عوامل فیزیکی، احساسی و محیطی باشد. درک این دلایل اساسی برای توسعه راهبردهای پیشگیری و مداخله موثر بسیار مهم است.

استرس و اضطراب

یکی از دلایل اصلی ناخن جویدن کودکان استرس و اضطراب است. جویدن ناخن می تواند به عنوان یک مکانیسم مقابله ای برای کودکان برای کاهش استرس یا اضطراب عمل کند.

کودکان ممکن است زمانی که در مورد مدرسه، امتحانات، موقعیت های اجتماعی یا مسائل خانوادگی عصبی هستند، ناخن های خود را بجوند.

تقلید

کودکان اغلب رفتاری را که در بزرگسالان و همسالان مشاهده می کنند تقلید می کنند. اگر اعضای خانواده یا دوستان خود را ببینند که ناخن می جوند، ممکن است این عادت را در خود بگیرند.

برای والدین و مراقبان ضروری است که از عادات خوب مراقبت از ناخن الگوبرداری کنند تا نمونه ای مثبت باشند.

کسلی

جویدن ناخن می تواند پاسخی به کسلی باشد. وقتی کودکان کاری برای انجام دادن ندارند، ممکن است رفتارهای تکراری مانند جویدن ناخن انجام دهند.

تشویق کودکان به ادامه فعالیت‌ها و سرگرمی‌های خلاقانه می‌تواند به منحرف کردن توجه آنها از جویدن ناخن کمک کند.

کنجکاوی

برخی از کودکان ممکن است از روی کنجکاوی شروع به جویدن ناخن کنند. آنها ممکن است بدن خود را بررسی کنند و متوجه شوند که می توانند ناخن های خود را بجوند.

والدین می توانند با توضیح اهمیت حفظ ناخن های سالم و ارائه جایگزین هایی برای ارضای کنجکاوی خود به این موضوع بپردازند.

تحریک حسی

جویدن ناخن می تواند باعث تحریک حسی شود. کودکان ممکن است از حس لامسه جویدن ناخن لذت ببرند. ارائه اسباب‌بازی‌ها یا اشیاء سازگار با حس می‌تواند به تغییر جهت این رفتار حسی کمک کند.

عدم آگاهی

برخی از کودکان ممکن است حتی متوجه نباشند که ناخن های خود را می جوند، زیرا می تواند به یک عادت خود به خود تبدیل شود.
تشویق خودآگاهی با اشاره ملایم به رفتار می تواند اولین گام در رسیدگی به آن باشد.

استعداد ژنتیکی

جویدن ناخن ممکن است یک عامل ژنتیکی داشته باشد. اگر والدین یا اعضای نزدیک خانواده سابقه ناخن جویدن داشته باشند، احتمال ابتلای کودکان به این عادت بیشتر است.

در چنین مواردی، مداخله زودهنگام و تقویت مثبت برای شکستن چرخه بسیار مهم است.

 

 

ناخن جویدن در کودکان

دکتر سميه عابدينی متخصص روانشناسی کودک – نوجوان

راهکارهایی برای جلوگیری از جویدن ناخن در کودکان

ارتباط باز

ارتباط باز و بدون قضاوت با فرزندتان برقرار کنید. از آنها در مورد احساسات و هرگونه منبع استرس یا اضطراب بپرسید.
آنها را تشویق کنید تا در مورد عادت ناخن جویدن خود صحبت کنند و به آنها اطمینان دهید که بدون سرزنش یا شرمساری به آنها کمک می کنید.

تقویت مثبت

زمانی که کودک از جویدن ناخن خودداری می کند، او را تحسین کنید. تقویت مثبت، مانند پاداش یا تشویق کلامی، می تواند آنها را تشویق کند که این عادت را ترک کنند.

یک سیستم پاداش با انگیزه های کوچک برای تأیید پیشرفت آنها ایجاد کنید.

شناسایی محرک ها

به کودک خود کمک کنید تا محرک هایی را که منجر به جویدن ناخن می شود شناسایی کند. زمانی که موقعیت‌ها یا احساساتی را که باعث ایجاد این عادت می‌شوند تشخیص دادند، می‌توانند به شیوه‌ای متفاوت روی مدیریت آن‌ها کار کنند.

مکانیسم‌های مقابله سالم‌تری مانند تنفس عمیق، یادداشت روزانه یا تمرین‌های تمرکز حواس را به آنها بیاموزید.

سایر راهکارها

پیشنهادهای جایگزین

فعالیت های جایگزین را برای مشغول نگه داشتن دست ها و دهان فرزندتان ارائه دهید. به آنها توپ های استرس، اسباب بازی های فیجت یا آدامس (در صورت مناسب بودن سن) را به عنوان جایگزینی برای جویدن ناخن به آنها بدهید.

آنها را به سرگرمی های خلاقانه یا صنایع دستی مشغول کنید تا دستانشان را مشغول نگه دارید.

ناخن ها را مرتب نگه دارید

ناخن های کودک خود را در شرایط خوبی نگه دارید. آنها را مرتب و صاف نگه دارید تا وسوسه گاز گرفتن کاهش یابد.

استفاده از لاکی با طعم تلخ که به طور خاص برای جلوگیری از جویدن ناخن طراحی شده است را در نظر بگیرید.

خودآگاهی را تشویق کنید

به کودک خود کمک کنید تا زمانی که ناخن هایش را می جود به آرامی به او اشاره کنید تا خودآگاهتر شود. آنها را تشویق کنید تا خودشان متوجه این رفتار شوند.

 

 

بیشتر بخوانید :

اختلال وسواس جبری – عملی در کودکان

اختلال نقص توجه و بیش فعالی در کودکان

پرخاشگری در کودکان

فوبیای مدرسه

 

کلمات مرتبط :

گوشه گیری نوجوان – وسواس درکودکان – روانشناس خوب در قیطریه – کلینیک روانشناسی در تجریش – مرکز روانشناسی در ولنجک – بهترین روانشناس کودک در تهران – روانشناس کودک در منطقه یک تهران – بهترین روانشناس نوجوان درتهران – مشاور خوب برای کودک – ناخن جویدن کودک – دکتر روانشناس در شریعتی – روان درمانگر کودک در ونک – متخصص روانشناس کودک و نوجوان در شریعتی – مرکز روانشناسی کودک و نوجوان در فرمانیه – کلینیک روانشناسی در دزاشیب

keyboard_arrow_up