کمرویی و خجالت در کودکان یک رفتار رایج در کودکان است که تا 20 درصد از همه بچه ها را در مقطعی از زندگی تحت تاثیر قرار می دهد. این با تمایل کودک به محتاط بودن، درونگرا بودن یا مضطرب بودن در موقعیت های اجتماعی مشخص می شود. در حالی که کمرویی می تواند بخشی طبیعی از رشد باشد، همچنین می تواند به یک مانع مهم در رشد اجتماعی، عاطفی و تحصیلی کودک تبدیل شود.

علائم کمرویی و خجالت در کودکان

  • به آرامی با افراد و موقعیت های جدید گرم می شود.
  • از تماس چشمی اجتناب می کند و با صدایی آرام صحبت می کند.
  • در محیط های ناآشنا به والدین یا مراقبان نزدیک می شود.
  • برای شرکت در فعالیت های گروهی یا مکالمات مشکل دارد.
  • در موقعیت های اجتماعی اضطراب یا ناراحتی را تجربه می کند.

کمرویی و خجالت در کودکان

دکتر سميه عابدينی متخصص روانشناسی کودک – نوجوان

دلایل کمرویی و خجالت در کودکان

ژنتیک: کمرویی می تواند تا حدی از والدین به ارث برسد. اگر پدر و مادر هر دو خجالتی باشند، به احتمال زیاد فرزندانشان نیز خجالتی خواهند بود.

شخصیت: برخی افراد بدون دلیل خاصی خجالتی تر از دیگران هستند و ممکن است ترجیح دهند زمان خود را به تنهایی یا با گروه کوچکی از دوستان خود بگذرانند. این الزاما یک چیز بد نیست. این افراد از فعالیت های آرامی مانند خواندن، نوشتن و گذراندن وقت در طبیعت لذت می برند.

سبک فرزندپروری: در حالی که سبک فرزندپروری حمایتی و پرورشی به طور کلی سودمند است، برخی از رویکردهای فرزندپروری ممکن است به طور ناخواسته کمرویی را تقویت کنند. به عنوان مثال، والدینی که دائماً خجالتی بودن خود را به کودک خود یادآوری می‌کنند یا او را از امتحان کردن چیزهای جدید منصرف می‌کنند، می‌توانند کودک را نسبت به موقعیت‌ های اجتماعی بیشتر مضطرب کنند.

تجربیات اولیه: کودکانی که در موقعیت‌های اجتماعی تجربیات منفی داشته‌اند، مانند آزار و اذیت شدن، ممکن است به عنوان راهی برای محافظت از خود در برابر آسیب‌های بیشتر خجالتی شوند.

اضطراب: برخی از کودکان بیشتر از دیگران مستعد اضطراب هستند. این می تواند تعامل با دیگران را در موقعیت های جدید و ناآشنا برای آنها دشوار کند.

حساسیت حسی: برخی از کودکان نسبت به ورودی های حسی حساس تر از دیگران هستند. این می تواند حضور در محیط های پر سر و صدا یا شلوغ را برای آنها طاقت فرسا کند که می تواند منجر به خجالتی شدن شود.

تروما: کودکانی که آسیب هایی مانند سوء استفاده یا بی توجهی را تجربه کرده اند، ممکن است خجالتی باشند. این به این دلیل است که تروما می تواند به حس اعتماد و امنیت کودک آسیب برساند، که می تواند ارتباط آنها را با دیگران دشوار کند.

راهکارهایی برای والدین

خجالتی بودن ممکن است مشکلی باشد، اما کارهایی وجود دارد که والدین می توانند برای غلبه بر آن به فرزندانشان کمک کنند. برخی از نکات عبارتند از:

یک محیط خانه حمایتی ایجاد کنید: کودکان برای اینکه بتوانند به طور موثر اجتماعی شوند، باید احساس امنیت کنند. اطمینان حاصل کنید که خانه شما جایی است که فرزندتان در آن احساس راحتی کند که خودش باشد و آزادانه خودش را بیان کند.

تعامل اجتماعی را تشویق کنید: بسیار مهم است که کودک خود را به تدریج در معرض موقعیت های اجتماعی قرار دهید. با بردن آنها به گروه های بازی یا کلاس های کوچک شروع کنید. همانطور که کودک شما راحت تر می شود، می توانید به تدریج او را با موقعیت های اجتماعی بزرگتر و چالش برانگیزتر آشنا کنید.

الگوی مهارت های اجتماعی خوب: کودکان با تماشای بزرگسالان اطراف خود یاد می گیرند. مطمئن شوید که در حال الگوسازی مهارت های اجتماعی خوبی هستید، مانند نحوه احوالپرسی با مردم، نحوه گفتگو و نحوه حل تعارض.

تلاش های فرزندتان را ستایش کنید: بر شجاعتی که در آزمایش چیزهای جدید نشان می دهند تمرکز کنید، حتی اگر همیشه موفق نباشند.

صبور باشید: غلبه بر کمرویی کودکان به زمان نیاز دارد. با فرزندتان صبور باشید و از او دست نکشید. با گذشت زمان و حمایت، بیشتر کودکان یاد خواهند گرفت که بر کمرویی خود غلبه کنند و مهارت های اجتماعی سالم را توسعه دهند.

در صورت نیاز به دنبال کمک حرفه ای باشید: اگر خجالتی بودن کودک شما به شدت در زندگی روزمره او تداخل دارد، با یک روانشناس کودک مشورت کنید.

 

 

بیشتر بخوانید :

ازپوشک گرفتن در کودکان

اختلال وسواس جبری – عملی در کودکان

اختلال نقص توجه و بیش فعالی در کودکان

فوبیای مدرسه

لجبازی در کودکان

پرخاشگری در کودکان

ناخن جویدن در کودکان

میل به گوشه گیری و انزوا در نوجوانان

 

کلمات مرتبط :

کلینیک روانشناسی در بلوار اندرزگو – دکتر روانشناس در نیاوران – متخصص روانشناسی در ازگل – کلینیک روانشناسی در تجریش – روانشناس کودک در تجریش – کلینیک روانشناسی و مشاوره در سوهانک – متخصص روانشناسی در پل رومی – دکتر روانشناس در جماران – مرکز روانشناسی در شریعتی – متخصص رواشناسی در منطقه یک – روانشناس کودک و نوجوان در قیطریه – مرکز روانشناسی کودکان در فرمانیه – دکتر روانشناس در منطقه یک تهران

تاریخ انتشار

keyboard_arrow_up