صحبت با کودکان درباره طلاق

گفت و گو در مورد طلاق با فرزندان یک مرحله دشوار اما مهم است. طبیعی است که احساس نگرانی کنید، اما با اولویت دادن به صداقت، اطمینان خاطر و ارتباط باز، می توانید به فرزندتان کمک کنید تا این زمان چالش برانگیز را طی کنند.

آماده سازی کلیدی است:

اطمینان خاطر دهید: تأکید کنید که اگرچه ممکن است کنار هم نمانید، اما هر دو متعهد هستید که پدر و مادر خوبی باشید.

تطبیق گفتگو: سن و سطح بلوغ فرزندانتان را در نظر بگیرید. کودکان کوچکتر به توضیحات ساده تری نیاز دارند، در حالی که بزرگترها ممکن است به جزئیات بیشتری نیاز داشته باشند.

زمان و مکان مناسب را انتخاب کنید: لحظه ای آرام و ساکت را انتخاب کنید که در آن مزاحم نشوید. از موقعیت هایی که ممکن است احساسات در آنها زیاد شود، اجتناب کنید.

صحبت با کودکان درباره طلاق

صحبت با کودکان درباره طلاق


بیشتر بخوانید: فرزندپروری صحیح


طلاق چه تاثیری روی فرزندان می گذارد؟

طلاق می‌تواند تجربه‌ای دشوار برای کودکان باشد و می‌تواند از طرق مختلفی بر آنها تأثیر بگذارد. در اینجا یک تفکیک از اثرات بالقوه است:

مسائل عاطفی و رفتاری:

احساس از دست دادن، عصبانیت، سردرگمی: کودکان ممکن است احساس از دست دادن عمیقی در پایان خانواده خود داشته باشند. آنها همچنین ممکن است عصبانیت، سردرگمی و اضطراب را در مورد تغییراتی که در زندگی آنها اتفاق می افتد، تجربه کنند.
حساسیت عاطفی: آنها ممکن است از نظر عاطفی حساس تر شوند و مستعد غم و اندوه، گوشه گیری یا طغیان باشند.
مشکلات رفتاری: در برخی موارد، کودکان ممکن است از طریق مشکلات رفتاری مانند پرخاشگری، بزهکاری یا کشمکش در مدرسه رفتار کنند.

اثرات بلند مدت:

سلامت روان: کودکان طلاق ممکن است در آینده در معرض خطر ابتلا به مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی یا اضطراب باشند.
روابط: ممکن است با افزایش سن در اعتماد به دیگران یا ایجاد روابط سالم مشکل داشته باشند.
عزت نفس: احساس ناامنی یا عزت نفس پایین می تواند از تغییرات و عدم اطمینان ناشی از طلاق ناشی شود.

اگر نگران نحوه کنار آمدن فرزندتان با طلاق هستید، صحبت با یک درمانگر یا مشاور می تواند منبع خوبی باشد. دکتر سمیه عایدینی متخصص روانشناسی کودک و نوجوان در فرمانیه تهران می توانند به زوجینی که در آستانه طلاق هستند و می خواهند فرزندشان کمترین آسیب را ببیند مشاوره دهند.

صحبت با کودکان درباره طلاق

با صداقت شروع کنید: راستگو باشید اما از جزئیات ناراحت کننده مانند مشاجرات لفظی و فیزیکی که بین شما و شریک زندگی رخ داده اجتناب کنید. توضیح دهید که تصمیم به طلاق گرفته اید، یعنی دیگر با هم زندگی نخواهید کرد.

روی «چرا» (بدون سرزنش) تمرکز کنید: آن را ساده نگه دارید. می‌توانید چیزی شبیه این بگویید: «ما متوجه شدیم که با روش قبلی پیش نمی‌رویم» یا «متاهل بودن دیگر احساس خوبی ندارد». از سرزنش یکدیگر بپرهیزید.

اطمینان از اهمیت بالایی برخوردار است: تاکید کنید که این تصمیم هیچ ربطی به آنها ندارد و هر دو شما آنها را بسیار دوست دارید. بگذارید بدانند زندگی آنها زیر و رو نمی شود.

رسیدگی به نگرانی ها کودکان

برای پاسخ دادن به سوالات صادقانه و به روشی متناسب با سن فرزند خود آماده باشید. با حوصله گوش کنید و احساسات آنها را تأیید کنید.

هرگونه تغییر در موقعیت های زندگی را به صورت واضح و مختصر توضیح دهید. به آن‌ها بگویید که هر چند وقت یک‌بار والد دیگر را خواهند دید.

احساسات کودک خود را در ارتباط با فرایند طلاق سرزنش نکنید.

تا آنجا که ممکن است، روال ها و سنت ها را حفظ کنید تا حس عادی بودن را ایجاد کنید. این شامل زمان خواب، وعده های غذایی و فعالیت ها می شود.

به آنها اجازه دهید بدانند که همیشه می توانند با هر گونه سوال یا نگرانی به شما مراجعه کنند. به آنها اطمینان دهید که در کنار آنها هستید.

پردازش این خبر زمان می برد. از آنها انتظار نداشته باشید که فورا آن را بفهمند یا بپذیرند.

بسته به تفاوت سنی بین خواهر و برادر، گفتگوهای فردی را برای رفع نگرانی های خاص در نظر بگیرید.

کتاب های مناسب سن در مورد طلاق می تواند ابزار بسیار خوبی برای کمک به کودکان برای درک شرایط و بیان احساسات خود باشد.

 

 

تاریخ انتشار

keyboard_arrow_up