روانشناس کودک و نوجوان در ولیعصر یک متخصص سلامت روان است که به سلامت عاطفی و رفتاری کودکان و نوجوانان کمک می کند.

متخصصان روانشناسی کودک و نوجوان درک منحصر به فردی از رشد کودک دارند که به آنها امکان می دهد طیف گسترده ای از چالش هایی را که کودکان و نوجوانان با آن روبرو هستند ارزیابی و درمان کنند.

حوزه های تخصصی روانشناسی

اختلالات رشدی: دکتر سمیه عابدینی متخصص روانشناس کودک و نوجوان در ولیعصر در در شرایطی مانند اختلال طیف اوتیسم (ASD)، اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) و ناتوانی های یادگیری مانند نارساخوانی یا سایر اختلالات یادگیری دارای تخصص است. متخصصان روانشناسی کودک و نوجوان ارزیابی های لازم در ارتباط با این اختلالات را انجام داده و از روشهای درمانی منحصر به هر فرد برای کمک به درمان و بهبود شرایط بهره می برند.

اختلالات عاطفی و رفتاری: روانشناسان کودک و نوجوان در موضوعاتی مانند اضطراب، افسردگی و اختلالات رفتاری مخرب (ODD، اختلال سلوک) تخصص دارند. آنها از تکنیک های درمانی مختلف، از جمله درمان شناختی- رفتاری (CBT) و بازی درمانی ، برای کمک به کودکان در مدیریت احساسات، توسعه مهارت های مقابله ای و ایجاد روابط سالم استفاده می کنند.

تروما: متأسفانه بسیاری از کودکان حوادث آسیب زا مانند سوء استفاده، غفلت یا از دست دادن را تجربه می کنند. دکتر سمیه عابدینی بهترین روانشناس کودک و نوجوان در زمینه تروما دارای تخصص است و می تواند به کودکان و نوجوانانی که تروما را تجربه کرده و دچار مشکلاتی مانند اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شده اند ، کمک کنند.

روانشناس کودک و نوجوان در ولیعصر

روانشناسی پزشکی: هنگامی که کودک یک بیماری مزمن پزشکی دارد، می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت عاطفی و رفتاری او تأثیر بگذارد. روانشناسان پزشکی در کنار پزشکان برای رسیدگی به جنبه های روانی بیماری، کمک به کودکان برای مقابله با درد، سازگاری با درمان و حفظ عزت نفس مثبت کار می کنند.

روانشناسی مدرسه: روانشناسان مدرسه در سیستم آموزشی کار می کنند تا چالش های یادگیری و رفتاری را که ممکن است مانع از عملکرد تحصیلی کودک شوند، شناسایی و برطرف کنند. آنها با معلمان و والدین برای توسعه مداخلات و راهبردهای حمایتی برای موفقیت در کلاس درس همکاری می کنند.

روان‌شناسی قانونی: در موقعیت‌های حقوقی مربوط به کودکان، روان‌شناسان قانونی ارزیابی‌های تخصصی مربوط به ارزیابی حضانت، شایستگی برای محاکمه یا تأثیر روانی سوء استفاده را ارائه می‌کنند.


بیشتر بخوانید : فرزندپروری صحیح


دلایل مراجعه به روانشناس کودک و نوجوان در ولیعصر

طیفی از موقعیت ها وجود دارد که روانشناس کودک و نوجوان می تواند کمک قابل توجهی باشد. در اینجا چند شاخص وجود دارد که نشان می دهد فرزند شما ممکن است نیازمند کمک گرفتن از یک متخصص روانشناسی کودک و نوجوان باشد:

تغییرات در وضعیت عاطفی: اگر فرزند شما غمگینی، اضطراب، عصبانیت یا تحریک‌پذیری مداوم را تجربه می‌کند که زندگی روزمره او را مختل می‌کند، روانشناس می‌تواند به او کمک کند مکانیسم‌های مقابله‌ای سالم ایجاد کند و تنظیم هیجانی را بهبود بخشد.

مسائل رفتاری: پرخاشگری بیش از حد، سرکشی، عصبانیت، یا رفتار مخرب در خانه یا مدرسه می تواند نشانه هایی از نگرانی های عاطفی یا رشدی باشد. یک روانشناس می تواند علت اصلی را ارزیابی کند و استراتژی هایی برای تغییر رفتار مثبت ایجاد کند.

مشکلات تحصیلی: اگر فرزند شما علیرغم تلاش در مدرسه با مشکل مواجه شود، روانشناس کودک و نوجوان در ولیعصر می تواند ناتوانی های یادگیری را رد کند و برای ایجاد عادات مطالعه بهتر و مقابله با فشارهای تحصیلی حمایت کند.

چالش‌های اجتماعی: مشکلات در دوست‌یابی، اضطراب اجتماعی یا مشکل در تعامل با دیگران می‌تواند نشان‌دهنده نقص‌های اساسی مهارت‌های اجتماعی باشد. یک روانشناس می تواند کودک شما را با ابزارهایی برای ایجاد روابط دوستانه و هدایت موثر موقعیت های اجتماعی مجهز کند.


بیشتر بخوانید : کودک بهانه گیر


سایر شرایط

تغییرات در غذا خوردن یا خواب: تغییرات قابل توجه در اشتها یا الگوی خواب می تواند نشانه ای از ناراحتی عاطفی یا یک وضعیت سلامت روان باشد. یک روانشناس کودک و نوجوان در ولیعصر می تواند علل زمینه ای را بررسی کند و مداخلات مناسب را توصیه کند.

عزت نفس پایین: اگر کودک شما عزت نفس پایینی از خود نشان می دهد، با ارزش خود مبارزه می کند، یا مکرراً درگیر صحبت های منفی با خود می شود، یک روانشناس می تواند به او کمک کند تا تصویر مثبت تری از خود ایجاد کند و اعتماد به نفس ایجاد کند.

تروما: همانطور که قبلاً ذکر شد، تجربیات آسیب زا می تواند تأثیری پایدار بر سلامت روان کودک داشته باشد. روانشناس متخصص در تروما می تواند به آنها کمک کند تا رویداد را پردازش کنند، مهارت های مقابله ای را توسعه دهند و زخم های عاطفی را التیام بخشند.

استرس خانوادگی: گاهی اوقات، مشکلات کودک ممکن است به شرایط خانواده یا رویدادهای استرس زا مانند طلاق، درگیری والدین یا خواهر یا برادر جدید مربوط باشد. روانشناس می تواند خانواده درمانی را برای بهبود ارتباطات، حل تعارض و ایجاد محیط حمایتی بیشتر برای کودک ارائه دهد.

دکتر سمیه عابدینی متخصص روانشناس کودک و نوجوان در ولیعصر خدمات مشاوره روانشناسی آنلاین و مشاوره روانشناسی تلفنی را علاوه بر مشاوره روانشناسی حضوری ارائه می دهد.

 

 

کلمات مرتبط :

بهترین روانشناس کودک در تهران – روانشناس کودک در منطقه یک تهران – بهترین روانشناس نوجوان در منطقه یک تهران – مشاور خوب برای کودک – ناخن جویدن کودک – گوشه گیری نوجوان – وسواس در کودکان – روانشناس خوب در قیطریه – کلینیک روانشناسی در تجریش – مرکز روانشناسی در ولنجک – دکتر روانشناس در شریعتی – روان درمانگر کودک در جماران – متخصص روانشناس کودک و نوجوان در شریعتی

keyboard_arrow_up